فیزیوتراپی دراصفهان | درمان کیست دست

کیست دست (گانگلیون)

به ورم و برجستگی یا تومور روی مچ دست کیست گانگلیون یا کیست مچ دست گفته می­شود. این برآمدگی­ها یا کیست­ها می­توانند در پشت دست ، روی مچ دست، کف دست، بر روی انگشت یا زیر انگشتان ایجاد گردند. کیست گانگلیون مچ دست از شایعترین تومورهای بافت نرم دست قلمداد می­شود و شایع­ترین محل آن در پشت دست می­باشد. اين عارضه در تمام سنين ولي بيشتر در سنین 20 تا 40 سال ديده مي­شود و به اين ترتيب عمدتاً جمعيت­هاي فعال به لحاظ فردي و اجتماعي را درگير مي­سازد. كيست­هاي گانگليوني مچ دست در زنان سه برابر مردان ديده ميشود. كيست­هاي گانگليوني مچ دست معمولاً قـوام سـفتی دارنـد و در اندازه­ای حـدود 1 الـي 3 سانتيمتر هستند و برحسب اندازه آن­ها سفت یا حالت اسفنجی دارند. بیماران مبتلا به این کیست­ها در حركات مچ خصوصاً در انتهاي دامنـه حركـتی درد دارند. اگرچه علايم باليني مـي­تواننـد بـا انـدازه كيـست رابطه داشته باشند ولي بسياري از مبتلايان به كيست­هاي كوچك نيز از علايم شديد بيماري شاكي هستند. این کیست­ها به سرعت ظاهر و ناپدید می­شوند، اکثر آن­ها نیاز به جراحی و درمان ندارند اما در صورتی که دردناک باشند و عملکرد دست را مختل کنند به جراحی و درمان دقیق­تری نیاز دارند.

علت بروز کیست دست

ضربات مکرر به مچ یا حرکات تکراری و بیش از حد آن بار و فشار بیش از حد مانند حرکات ورزشی در رشته ژیمناستیک

سن و جنسیت (در سنین 20 تا 40 سال و در زنان شایع تر است) آسیب­های قبلی مفاصل و تادون­های اطراف مچ دست

نقص­های ساختاری در بافت ومفاصل اطراف مچ این کیست­ها در افراد مبتلا به آرتروز شایع تر هستند.

علائم کیست دست

وجود توده برجسته گرد مانند بر روی مچ، در مواردی که کیست بسیار کوچک باشد تنها در هنگام خم کردن مچ نمایان می­شود.

درد نوسانی به طوری که برخی مواقع درد احساس می­شود و برخی مواقع بدون درد است، اگر کیست نزدیک به عروق یا اعصاب ناحیه دست ایجاد گردد درد نیز شدیدتر خواهد بود .در صورت فشار به اعصاب ناحیه مچ دست، منجر به بی حسی و گز گز و خارش می­شود

تشخیص کیست دست

تشخیص این عارضه با معاینه و لمس صورت می­گیرد اما ممکن است از اسکن، MRI و حتی سنوگرافی برای تشخیص شدت عارضه استفاده کرد.

درمان

این کیست­ها به سرعت ظاهر و ناپدید می­شوند و اکثر آن­ها نیاز به جراحی و درمان ندارند، اما در صورتی که دردناک باشند و عملکرد دست را مختل کنند به جراحی و درمان دقیق­تری نیاز دارند. برای درمان این کیست­ها از بریس و اسپلینت، درمان­های سنتی مانند بستن با سکه، داروهای ضد التهاب برای بهبود درد، ترکاندن تورم توسط فشار دیجیتال، آسپیراسیون (کشیدن و خارج کردن مایع) ، تزریق کورتیزون، ماساژ و تمرینات دامنه حرکتی استفاده می­شود و در موارد شدیدتر جراحی و برداشتن کیست به کار برده می­شود. پس از جراحی امکان برگشت مجدد آن تنها 5 درصد است.

بهترین فیزیوتراپی دراصفهان (دکتر قولنج) بهترین خدمات را برای درمان کیست دست شما ارائه می دهد.

فیزیوتراپی دکتر قولنج بهترین فیزیوتراپی دراصفهان می باشد. من از ایشان برای خدماتی که من دادند تشکر میکنم.

آقای عزتی
آقای عزتی
بازیکن تیم گیتی پسند
من سال های زیاد از مشکل کیست دست رنج می بردم. با رفتن به کلینیک دکتر شیربان مشکل من حل شد. به جرئت می توانم بگویم که این کلینیک جزء بهترین فیزیوتراپی دراصفهان می باشد.

آقای یوسفی
آقای یوسفی
بازیکن تیم گیتی پسند

سوالات رایج بیماران

با سلام خانمی 50 ساله هستم که مدتی است از کیست دست رنج می برم. آیا برای درمان خود حتما باید اقدام به جراحی کنم؟

مناسب ترین شیوه برای درمان کیست دست اول از بریس های طبی استفاده کنید. سپس اگر نتیجه ای حاصل نشد در وحله های شدید باید جراحی کنید تا دردتان بهبود یابد.

من در کارواش کار میکنم به دلیل شیفت های زیاد کاریم مشکل کیست دست پیدا کردم. آیا میتوانم بهبود پیدا کنم یا حتما باید جراحی کنم؟

بله شما راههای زیادی برای درمان کیست دستتان دارید که با مراجعه به کلینیک دکتر شیربان میتوانید درد خود را بهبود دهید. آخرین درمان جراحی میباشد.

من کیست دست دارم و درد شدیدی را در دست خود احساس می کنم. ت.آیا با بستن بریس مشکلم حل می شود یا خیر؟

معمولا کیست های دست به سریعت ظاهر و ناپدید میشوند اما اگر درد شما کیست دستتان متوقف نمیشود باید از بریس های طبی و یا داروهای ضدالتهاب استفاده کنید و اگر باز هم متوقف نشد باید با جراحی کنید.

دکتر قولنج بهترین فیزیوتراپی در اصفهان می باشد. مدیریت این فیزیوتراپی با دکتر شیربان می باشد.ایشان که متخصص فیزیوتراپی ورزشی هستند  ,تراپیست باشگاه های سپاهان,ذوب اهن,گیتی پسند و برخی دیگر از تیم های ملی بوده است.به جرئت می توان گفت که ایشان بهترین فیزیوتراپیست در اصفهان می باشد .

درد دست

drgholenjبهترین فیزیوتراپی دراصفهانتشخیص کیست دستدرمان کیست دستدکتر قولنجفیزیوتراپی دراصفهانکیست دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *