محدودیت حرکتی آرنج

مفصل آرنج دارای حرکت خم و باز شدن بین بازو و ساعد و حرکت چرخش به داخل و خارج که بین استخوان اولنا و رادیوس در ساعد انجام می­شود. به دنبال صدمه به مفصل همواره درجاتی از کاهش دامنه حرکتی در مفصل وجود خواهد داشت. این کاهش حرکت ممکن است ناشی از چند عامل پاتولوژیک باشد که عبارت­اند از: کانترکچر (جمع شدگی) بافت همبند شامل لیگامان­ها و کپسول مفصلی و یا به دلیل مقاومت عضلات و تاندون در برابر کشش باشد. به دنبال بیماری­های،  شکستگي­ها و دررفتگي­هاي مفصل آرنج نیز ممکن است محدوديت در حرکات آن ایجاد گردد. اگر این محدودیت برطرف نشود، مفصل دچار کاهش حرکت خواهد شد و نهایتاً تخریب می­شود.

علت محدودیت حرکتی آرنج

  • ضربه­ها
  • محدودیت حرکتی مادرزادي مفصل آرنج (مانند جوش خوردن مادرزادي راديوس و اولنا که در حرکات چرخش داخلی و خارجی ساعد محدودیت ایجاد می­کند)
  • آرتروگريپوزيس (Arthrogryposis) که یک بیماری ارثی نادر است که فرد دچار خشکی­های متعدد مفصلی، ضعف عضلات و فیبروز می­شود و آرنج اين بيماران معمولاً در وضعيت ا باز شده ثابت می­ماند و حرکات آن دچار محدودیت است.
  • بيماريهاي آرتروز، روماتیسم مفصلی و سل
  • بی حرکتی مفصل در طولانی مدت که باعث خشکی مفصل می­شود
  • استخوان سازی اضافی (میوزیت اسیفیکان) به علت رسوب کلسیم در عضلات اطراف مفصل آرنج

تشخیص و درمان محدودیت حرکتی آرنج

پزشک حرکات و حس انتهایی مفصل را بررسی می­کند و در صورت وجود محدودیت در حرکات و یا حس انتهایی غیر طبیعی مفصل مورد نظر باید هرچه زودتر نسبت به برطرف نمودن آن اقدام کرد. حرکات کششی و تکنیک­های دستی ، استفاده از آتل­ سریال نیز توصیه می­شود. از الکتروتراپی، ليزر تراپی و اولتراسوند، شاک ویو تراپی، تکار تراپی، مداليته­هاي گرمايی و سرمايی، درای نیدلینگ، ماساژ، درمان‌های دستی، ارائه تمرینات درمانی مناسب برای تسکین درد، کاهش چسبندگی­های موجود و درمان این عارضه در کلینیک فیزیوتراپی صورت می­گیرد. درمان در موارد محدوديت شديد حرکتي شامل مانیپولاسیون، عمل جراحي آزادسازي چسبندگي ها و گاه آرتروپلاستي مي­باشد. طی عمل جراحی چسبندگی های بافت نرم اعم از کپسول مفصلی و لیگامان ها آزاد می­گردند.

بهترین فیزیوتراپی دراصفهان

image
فیزیوتراپی دکتر قولنج بهترین فیزیوتراپی دراصفهان می باشد. در این کلینک بهترین خدمات را جناب دکتر شیربان همراه با تخصصی و حرفه ای ترین تیم به بیماران خود ارائه می دهد.بنده از ایشان و تیم حرفه ای ایشان تشکر و قدردانی میکنم.
آقای عزتی
آقای عزتی
بازیکن تیم گیتی پسند
سال های زیاد از مشکل درد دیسک کمر رنج می بردم. با مراجعه به کلینک جناب دکتر شیربان و خدماتی که به بنده ارائه دادند بسیار راضی بودم.انجام دادن حرکت های درمانی درد دیسک کمر را به طرز شگفت انکیزی کاهش داد.به جرئت می توانم بگویم که این کلینیک جزء بهترین فیزیوتراپی دراصفهان می باشد.
آقای یوسفی
آقای یوسفی
بازیکن تیم گیتی پسند

دکتر شیربان به همراه تیم تخصصی حداکثر سعی و تلاش خود را کردند که بهترین درمان ها را برای بنده ارائه دهند.در این جا از تمام زحمات ایشان تشکر میکنم.

آقای سنگ سفیدی
محمدرضا سنگ سفیدی
بازیکن تیم گیتی پسند

سوالات رایج بیماران

با سلام خانمی 30 ساله هستم که مدتی است از کمر درد رنج می برم و بیرون زدگی سیاتیک دارم آیا باید برای درمان خود حتما اقدام به جراحی کنم؟

مناسب ترین شیوه برای درمان دیسک کمر و مشکلات این چنینی جراحی می باشد. اما درمان هایی مانند تزریق ژل بین مهره ها نیز وجود خواهد داشت. اگر که این درمان ها برای شما کارساز نبود می توانید جراحی را انجام دهید.

من بدنساز هستم و بدنسازی را به صورت حرفه ای انجام می دهم اما پس از مدتی متوجه پارگی دیسک خود شدم.پس از مراجعه به پزشک گفتند با انجام فیزیوتراپی بهبود پیدا میکنم.آیا بعد از بهبود خود می توانم دوباره ورزش را به صورت حرفه ای انجام دهم یا خیر؟

بله شما می توانید بعد از بهبود خود دوباره این کار را انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که اگر دچار این مشکل شدید استعداد ذاتی دارید و ممکن است بعد ها دو مرتبه به این درد مبتلا شوید. بنابراین با رعایت کامل نکات و ملاحظات خاص دوباره ورزش کنید.با مراجعه به بهترین فیزیوتراپی دراصفهان درمان خود را آغاز کنید.

مهره 5 و 4 کمر من دچار آسیب دیدگی شده است اما درد شدیدی را در کمر خود احساس نمی کنم.تنها مشکلم دردی است که در لگن خود احساس می کنم.آیا با لیزر مشکلم حل می شود؟

باید ابتدا معاینات پزشکی رو ی شما انجام پذیرد. انا با توجه به اینکه دردی را احساس نمی کنید درمان لیزر برای شما مناسب است.

دکتر قولنج بهترین فیزیوتراپی در اصفهان می باشد. مدیریت این فیزیوتراپی با دکتر شیربان می باشد.ایشان که متخصص فیزیوتراپی ورزشی هستند  ,تراپیست باشگاه های سپاهان,ذوب اهن,گیتی پسند و برخی دیگر از تیم های ملی بوده است.به جرئت می توان گفت که ایشان بهترین فیزیوتراپیست در اصفهان می باشد .

دردآرنج

drgholenjبهترین فیزیوتراپی دراصفهاندکتر قولنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *