طب سوزنی

طب سوزنی


درای نیدلینگ چیست

درای نیدلینگ یا سوزن خشک به فرایند تسکین درد عضلات بدن طی فرو کردن یک سوزن نازک در بافت ماهیچه‌ای اتلاق می‌شود. این کار به طور معمول توسط یک متخصص فیزیوتراپ در یک محیط بهداشتی انجام شده و تصور می‌شود که با تغییر نحوه‌ی ارتباط مغز و ماهیچه‌ها در طی این روند، بدن الگوی حرکتی نرمال خود را بازمی‌یابد. در این مقاله به جزئیات درمان با سوزن خشک از جمله مشکلات قابل درمان و چگونگی التیام درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

درای نیدلینگ (سوزن خشک) چیست؟

فتگی‌های عضلانی، کمردرد و فتق دیسک کمر و دیسک گردن از شرایط دردناک و عذاب‌آوری هستند که گاهی یافتن راه حل مناسب برای تسکین آن‌ها بسیار دشوار است. درای نیدلینگ در واقع فرو کردن یک سوزن خشک در عمق بافت‌های عضلانی با هدف درمان مشکلات و درد‌های ماهیچه‌ای است. نه این سوزن نوعی دارو است و نه این روش نوعی طب سوزنی! بلکه یک روش درمانی برگرفته از علم پزشکی غرب است که توسط متخصص فیزیوتراپ معتبر انجام می‌شود.

طب سوزنی دکتر قولنج

کدام درد‌ها و مشکلات عضلانی را می‌توان با سوزن خشک تسکین بخشید؟

سوزن خشک در موارد زیر با کاهش درد و التیام همراه است:
نقاط ماشه‌ای
کشیدگی و اسپاسم عضلانی
گرفتگی عضلانی
آرتروز
تحریک عصبی
کشیدگی رباط
فتق دیسک کمر
سردرد ناشی از درد گردن
سردرد‌های مهلک
شانه قفل شده
درد زانو
درد کمر
درد کتف
آسیب‌های ورزشی
درد عصب سیاتیک
چسبندگی بافت‌های عضلانی
اسکار‌های ناشی از سوختگی‌ها
سندرم تونل مچ دست
اختلالات ستون فقرات
درد‌های مزمن مفصل لگن
بیماری‌های دستگاه ادراری

نقطه ماشه‌ای چیست؟

نقطه ماشه‌ای، در واقع یک نوار تنگ از ماهیچه‌های اسکلتی است که در یک گروه عضلانی بزرگ‌تر قرار گرفته‌اند. این نقاط نسبت به لمس حساس بوده و فشردن این نواحی، سبب احساس درد در دیگر قسمت‌های بدن می‌شود. درمان کامل و از بین بردن نقاط ماشه‌ای کار چندان ساده‌ای نیست؛ اما سوزن خشک یک روش مؤثر برای مقابله با درد آن است.

نقاط ماشه‌ای چطور تشکیل می‌شوند؟

نقاط ماشه‌ای در اثر آسیب ماهیچه‌ها و یا استفاده بیش از حد از آن‌ها تشکیل می‌شوند. زمانی که بافت آسیب دیده‌ی ماهیچه ملتهب می‌شود، ماهیچه برای محافظت از خود در برابر صدمات بعدی، وارد یک حالت حفاظت پرتنش یا به اصطلاح انقباض می‌شود. انقباض با مهار میکروسیرکولاسیون شریانی، از رسیدن خون حاوی اکسیژن به این بافت‌ها ممانعت کرده و طبعاً بدون گردش خون، ضایعات نیز محل آسیب دیده را ترک نخواهند کرد. نبود اکسیژن در این نواحی سبب تولید سلول‌هایی به نام فیبروبلاست می‌شود که در کنار هم یک بافت اسکار تشکیل می‌دهند. این اسکار‌ها عملکرد بافت را محدود و نوار‌های عضلانی کوتاه و سفت می‌کنند که در نهایت به درد و تحریک عصب این نواحی منجر می‌گردد. این نقاط به اصطلاح نقاط ماشه‌ای نامیده می‌شوند.

سوزن خشک چگونه درد نقاط ماشه‌ای را درمان می‌کند؟

فیزیوتراپ برای نفوذ عمیق در بافت عضلانی، از یک سوزن نازک و غیر پزشکی استفاده کرده و نقطه‌ی ماشه‌ای میوفاسیال و نواحی اطراف آن را تحریک می‌کند. در چنین شرایطی، بافت اسکاری که اکسیژن به آن نرسیده، رفتاری از خود نشان می‌دهد که به آن رفلکس کششی می‌گویند. رفلکس کششی انقباض عضله را کاهش داده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. سوزن خشک نسبتاً بدون درد است؛ اما طی یک واکنش موضعی ممکن است با کمی احساس گرفتگی یا درد جزئی همراه باشد که البته موقت بوده و نشان دهنده تحریک درست فیبر‌های ماهیچه‌ای و پاسخ سیستم عضلانی بدن است.

سوزن خشک چگونه درد نقاط ماشه‌ای را درمان می‌کند؟

فیزیوتراپ برای نفوذ عمیق در بافت عضلانی، از یک سوزن نازک و غیر پزشکی استفاده کرده و نقطه‌ی ماشه‌ای میوفاسیال و نواحی اطراف آن را تحریک می‌کند. در چنین شرایطی، بافت اسکاری که اکسیژن به آن نرسیده، رفتاری از خود نشان می‌دهد که به آن رفلکس کششی می‌گویند. رفلکس کششی انقباض عضله را کاهش داده و انعطاف‌پذیری آن را افزایش می‌دهد. سوزن خشک نسبتاً بدون درد است؛ اما طی یک واکنش موضعی ممکن است با کمی احساس گرفتگی یا درد جزئی همراه باشد که البته موقت بوده و نشان دهنده تحریک درست فیبر‌های ماهیچه‌ای و پاسخ سیستم عضلانی بدن است.

پس از درمان با سوزن خشک

فیزیوتراپ پس از جلسه اول درمان به دنبال نشانه‌های بهبودی از جمله افزایش دامنه حرکت ماهیچه و کاهش درد و گرفتگی عضله خواهد بود. درد و کبودی ماهیچه پس از درای نیدلینگ طبیعی است؛ اما می‌توان برای رفع این درد از کمپرس یخ یا آب داغ استفاده کرد.

درمان با سوزن خشک برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟
خانم‌های باردار خصوصاً در سه ماهه اول بارداری
افراد مبتلا به بیماری‌های روماتیسم
افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی مزمن
افرادی که دارو‌های ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
افرادی مبتلا به بیماری‌های عروقی
افرادی که فشارخون کنترل نشده دارند.
افراد مبتلا به دیابت
کسانی که از سوزن می‌ترسند.

فرق سوزن خشک با طب سوزنی

هم سوزن خشک و هم طب سوزنی در واقع سوراخ کردن بدن با اهداف درمانی و با هدف مشترک تسکین درد است؛ اما در عمل به شیوه‌های متفاوت انجام می‌شوند. در درمان با سوزن خشک، پزشک سعی دارد گرفتگی و درد عضلات را برطرف کند؛ در حالی که متخصصان طب سوزنی، سوزن را با هدف آزاد سازی اندورفین و تأثیر بر سیستم عصبی وارد بدن می‌کنند. در گذشته طب سوزنی برای متعادل سازی انرژی فرد مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه به عنوان یک درمان تکمیلی برای بسیاری از بیماری‌ها مورد مطالعه قرار گرفته؛ در حالی که درای نیدلینگ کماکان یک تکنیک جدید و با جامعیت به مراتب کمتر از طب سوزنی است. از سوی دیگر متخصصان طب سوزنی از یک سری دستورالعمل‌های دقیق پیروی می‌کنند؛ اما چنین نظمی در درمان با سوزن خشک دیده نمی‌شود.

کلام آخر

وزن خشک یک راه حل مناسب برای بهبود درد‌های شدید عضلانی است. در این روش عضلات ملتهب مورد هدف قرار می‌گیرند؛ به این صورت که از یک سوزن مخصوص به عنوان یک عامل فیزیکی برای باز کردن و تحریک نقاط ماشه‌ای ماهیچه استفاده می‌شود تا ضمن کاهش درد ماهیچه، دامنه حرکت آن نیز گسترش یابد. فرق عمده این تکنیک با طب سوزنی در آن است که در سوزن خشک، سوزن به عضله‌ای که دچار اختلال حرکتی شده اعمال می‌شود؛ در حالی که در طب سوزنی صرفاً برخی از عضلات خاص مورد هدف قرار می‌گیرند.

مدت زیادی بود که از بی خوابی رنج میبردم. دکتر شیربان با برنامه ریزی یک دوره سه روزه طب سوزنی به من کمک کرد که بتونم استرس و اضطرابی که داشتم رو درمان و بهبود ببخشم.

امیررضا مجدی ملتی
معاونت بانک ملت

طب سوزنی واقعا از روش های درمانی مورد علاقه ی بنده است. من با استفاده از این روش تونستم تا حد زیادی بهبودی پیدا کنم

احسان پاکروان
ریاست دامداری پاکروان

واقعا دکتر شیربان در طب سوزنی بسیار موفق و عالی عمل کرده اند. بنده به شخصه تعداد زیادی از مراجعه کنندگان خود را به ایشان معرفی کرده ام. ایشان برای بنده قابل احترام هستند.

 

دکتر ابراهیم وحیدی
فیزیوتراپیست و دوست ما

سوالات متداول آب درمانی

چطور میتوانیم یک دوره درمان را در دکتر قولنج تجربه کنیم؟
مدت زمان تاثیر طب سوزنی چقدر است؟

این موضوع به نوع طب و جای طب بستگی دارد. همچنین هدف از طب سوزنی و شرایط بدنی شما میتواند در تاثیر این موضوع اثر گزار باشد.

فیلم طب سوزنی را چطور میتوانم مشاهده کنم؟

در قسمت فوق میتوانید یک نمونه فیلم طب سوزنی را مشاهده نمائید.

آیا طب سوزنی برای صورت مفید است؟

بله. طب سوزنی میتواند بخاطر اهدافی در قسمت صورت استفاده و اثرگزار باشد.

روش های درمان

بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *